Projekty domów z kosztorysem są bardzo wygodne. Dzięki nim już na etapie przeglądania domów wiesz ile będzie Ciebie mniej więcej kosztowała realizacja projektu. Oczywiście ceny podane na poglądowych kosztorysach mogą się różnić od tych, które Ty zapłacisz. Mogą być równie dobrze mniejsze jak i większe.

Kosztorysy firmy www.e-domy.pl i innych są zwykle aktualizowane co kwartał, lub co pół roku. Jednocześnie trzeba pamiętać, że projekty domów z kosztorysem nie uwzględniają bardzo istotnego elementu.

Działka to również spory wydatek

  • Oczywiście na koszt działki ma ogromny wpływ to czy budujesz dom na wsi, w małym miasteczku, czy też dużym mieście. Jednocześnie projekty domów z kosztorysem nie uwzględniają ceny działki z kilku oczywistych powodów:
  • Ceny działki potrafią różnić się znacznie – wszystko zależy od tego gdzie kupujesz działkę. Nawet w tej samej miejscowości cena za metr kwadratowy Ziemi może być zupełnie inna w dwóch różnych częściach (i mam tutaj na myśli nie tylko duże miasta, ale również mniejsze miejscowości)
  • Ten sam dom można wybudować na dużej i małej działce – niektóre osoby chcą mieć duże podwórka, a niektóre małe. To już kwestia indywidualna
  • Niektóre osoby dziedziczą działki – w tym przypadku dodawanie do projektu domu z kosztorysem ceny działki byłoby po prostu błędem

 

Dlatego normalne jest, że projekty domów z kosztorysem nie zawierają ceny działki. Jednak to nie oznacza, że otrzymasz działkę za darmo. Jeżeli jej nie posiadasz, to rozejrzyj się za nią, ponieważ ona też może sporo kosztować. Warto uwzględnić kupno działki w swoim budżecie. Wiem, że to wydaje się oczywiste. Jednak wiele osób tak zafascynowana jest przeglądaniem projektów domów z kosztorysem, że zapominają uwzględnić cenę działki.