Nie od dziś wiadomo, że prowadzenie własnej firmy wymaga sporej dozy cierpliwości oraz nakładów finansowych. Bardzo często brak funduszy na rozwój i inwestycje powoduje, że firma popada w kłopoty. O tym jak skorzystać z kredytu dla przedsiębiorców porozmawiamy z pracownikiem z jednego z banków.

Czy faktycznie warto korzystać z kredytów bankowych, aby wesprzeć rozwój swojej firmy?

  • W dzisiejszych czasach nie jest wcale łatwo utrzymać stabilność finansową. Właśnie w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów banki wychodzą z propozycją preferencyjnych kredytów. Może to być między innymi kredyt gotówkowy, inwestycyjny czy obrotowy.

Na czym w takim razie polega kredyt obrotowy?

  • Z tej opcji korzysta znaczna część przedsiębiorców. Otóż jeśli potrzebujemy środków finansowych na bieżąca działalność jak zakup towarów, wtedy przydaje nam się opcja kredytu obrotowego. Możemy go dość łatwo uzyskać między innymi w formie ratalnej lub odnawialnej linii kredytowej na rachunku bieżącym.

A w jakich przypadkach mówimy o kredycie inwestycyjnym?

  • Z takiego kredytu najczęściej korzystają przedsiębiorstwa, które maja w planach ruchy inwestycyjne. Dzięki temu możemy powiększyć majątek firmy między innymi kupując nowy sprzęt czy zwiększając liczbę zatrudnionych pracowników. W tym przypadku pewną niedogodnością może być konieczność wpłacenia wkładu własnego.

Chyba największym ryzykiem kredytu jest jego koszt prawda? Czy faktycznie w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na jego oprocentowanie?

  • Jak najbardziej. Rodzaj i wysokość oprocentowania odgrywa zasadniczą rolę w całkowitych kosztach kredyty. Na oprocentowanie w końcu składa się kilka czynników, w tym między innymi stawka WIBOR czy marża. W zależności od banku możliwe jest także doliczenie opłat jednorazowych i stałych.

Ma Pan jakieś wskazówki dla kredytobiorców?

  • Wydaje mi się, że ta jak w przypadku każdego innego rodzaju kredytu oraz umowy z bankiem należy kierować się rozsądkiem i uwagą. Róbmy wszystko w trosce o swoją płynność finansową.