Chyba nikt nie ma już dzisiaj wątpliwości co do tego, że internet stał się wiodącym medium, nie tylko jeśli chodzi o przekazywanie informacji, ale też w kwestii skutecznej reklamy, zwłaszcza interaktywnej. Oto krótki poradnik jak wykorzystać potęgę internetu do promocji własnego biznesu.

Pierwszy krok – strona internetowa

Oczywista sprawa – jeśli chcesz zaistnieć w sieci musisz posiadać własną stronę internetową, a często także i sklep internetowy. Strona powinna mieć nowoczesny design, być intuicyjna i szybka. Ale to nie wszystko – w końcu żeby ktoś na nią wszedł, musi cię najpierw znaleźć. Tutaj z pomocą przyjdą ci firmy oferujące profesjonalne usługi SEO, na przykład ta – mkgroup.pl. Eksperci SEO zoptymalizują twoją stronę pod kątem pozycjonowania – uzupełnią teksty w specjalne treści i wskażą na elementy w budowie strony, które należy poprawić. Dzięki temu będzie można cię wyszukać wpisując w wyszukiwarce Google frazy związane z branżą, którą zajmuje się Twoja firma.

Social media – pozwól się wypowiedzieć każdemu, ale miej to pod kontrolą

Informacji na temat marek, produktów i usług szukamy dzisiaj przede wszystkim w internecie. Ale to broń obosieczna, mogąca przynosić nie tylko korzyści biznesowi, ale też mieć bardzo negatywne skutki. Jeśli nie kontrolujesz informacji o swojej firmie w sieci może pojawić się tak zwany czarny PR – oczerniające cię komentarze i oceny. Istotne jest zwłaszcza stworzenie profilu firmy w najpopularniejszych serwisach social media. Dzięki temu będziesz mógł komunikować się ze swoimi klientami, a ci zwykle są w stanie wiele wybaczyć, jeśli widzą, że firma odpowiada nawet na nieprzychylne komentarze i chce wynagrodzić ewentualne niedogodności. Jest to jeden z najważniejszych elementów marketingu internetowego. Pozwala on też na zbadanie potrzeb swoich klientów i poznanie ich lepiej, co z pewnością pomoże w dokładniejszym sprecyzowaniu grupy docelowej, do której trafia twój produkt czy usługa. Bardzo dobrym sposobem na marketing w social media jest publikowanie informacji branżowych, a nie tylko reklama produktu.

Profesjonalna obsługa klienta – i w realu i w sieci

Podstawą sukcesu w każdym biznesie jest efektywna komunikacja z klientem. Mamy tu na myśli taką, która jest satysfakcjonująca dla obu stron, merytoryczna i przebiega sprawnie. Konieczne jest stworzenie bazy e-mailowej klientów. Dzięki temu zwiększysz zasięg kampanii marketingowych – będziesz mógł dotrzeć do klienta nie tylko z reklamą internetową, ale też z programem partnerskim, nowymi treściami czy programami edukacyjnymi. Jak dowiodły ostatnie badania rynku, inwestowanie w e-marketing bardzo się opłaca i przynosi wymierne zyski. Umożliwia też nawiązanie indywidualnej relacji z każdym z klientów. Pamiętaj jednak, by nie rozsyłać żadnych wiadomości do obiorów, którzy sobie tego nie życzą. Zamiast tego stwórz formularz zapisu do newslettera i kontaktuj się wyłącznie z klientami, którzy tego chcą.

Nie ważne czy odpisujesz na skargę czy pytanie – wszystkie wiadomości muszą być poprawnie sformułowane, grzeczne i co najważniejsze muszą odpowiadać na maila klienta. Nie zbywaj skarg ogranymi formułkami, tylko zaproponuj konstruktywne rozwiązanie sytuacji, a nawet zadośćuczynienie. Pamiętaj – najważniejsze jest to, żeby klient został z twoją firmą.